Alter Ego XVI

Încă o ediţie, cea cu nr. XVI, a Festivalului Naţional de Teatru pentru elevi “Alter Ego”, eveniment desfăşurat anual în municipiul Turda, s-a încheiat sâmbătă, 26 mai 2018, odată cu desfăşurarea finalei găzduită de Teatrul Municipal “Aurel Manea” Turda, unul dintre partenerii importanţi ai festivalului. Evenimentul a cuprins piese dramatice puse în scenă de trupe de teatru formate din elevi, festivalul fiind structurat pe două secţiuni, gimnaziu şi primar.

Înaintea etapei finale a avut loc o preselecție la care au participat un număr de 22 de spectacole din nouă judeţe: Arad, Argeş, Buzău, Cluj, Giurgiu, Ilfov, Sălaj, Vaslui şi municipiul Bucureşti.  În urma jurizării s-au calificat în finala de la Turda, 6 spectacole pentru nivel gimnazial şi 5 spectacole pentru nivel primar.

La gimnaziu s-au calificat şi au fost prezente în finala de la Turda, trupele de teatru pentru elevi: “Aletheia” de la Colegiul Romano-Catolic din Bucureşti cu spectacolul “Oscar si Tanti Roz”, “Non formal” de la Clubul Copiilor din Cehu-Silvaniei / judeţul Sălaj cu spectacolul “Actor talentat caut… regizor”, “Stop-Cadru” de la Palatul Copiilor din municipiul Cluj Napoca / judeţul Cluj cu spectacolul “Spectatorul condamnat la moarte”, “Scara” de la Asociaţia Culturală “Poiana” Finişel şi Şcoala Gimnazială Finişel (Săvădisla) / judeţul Cluj cu spectacolul “Articolul 214”, “Misse en scéne” de la Şcoala Gimnazială “Andrei Şaguna” din Turda / judeţul Cluj cu piesa “Prostia omenească” şi  “Vector in fabula” de la Şcoala Gimnazială “Teodor Murăşanu” din municipiul Turda / judeţul Cluj cu spectacolul “Taxa per capita”.

La secţiunea destinată elevilor din ciclul primar s-au calificat şi au participat în finala de la Turda, trupele de teatru pentru elevi: “Piticii şi Voinicii” de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Schitu-Goleşti / judeţul Argeş cu spectacolul “Satul electronic”, “Artazi” de la Palatul Copiilor din municipiul Cluj Napoca / judeţul Cluj cu spectacolul “A douasprezecea noapte”, “Scara” de la Asociaţia Culturală “Poiana” Finişel şi Şcoala Gimnazială Finişel (Săvădisla) / judeţul Cluj cu spectacolul “Miţa şi Didina”, “Mini Bong” de la Şcoala Gimnazială “Horea, Cloşca şi Crişan” din municipiul Turda / judeţul Cluj cu spectacolul “Sarea în bucate şi “Vector in fabula Junior” de la Şcoala Gimnazială “Teodor Murăşanu” din municipiul Turda / judeţul Cluj cu spectacolul “Revolta poveştilor”.

 

 

Juriul festivalului a fost format din: Doina Şoproni – actor al Teatrului “Aurel Manea”, Mihaela Ianoşi – Bibliotecar Şcoala Gimnazială “Horea, Cloşca şi Crişan” şi Nicolina Halgaş – director Biblioteca Municipală “Teodor Murăşanu”.

Partenerii Şcolii Gimnaziale “Teodor Murăşanu” Turda, pentru organizarea Festivalului Naţional de Teatru pentru elevi “Alter Ego” – ediţia nr. XVI sunt: Primaria Turda, Teatrul Municipal “Aurel Manea” Turda, Salina Turda, Biblioteca Municipală “Teodor Murăşanu” Turda, Colegiul Emil Negruţiu Turda, Şcoala Gimnazială “Horea, Cloşca şi Crişan” Turda.

La secţiunea pentru clasele primare, juriul a acordat următoarele premii pentru spectacole.

Premiul 1 a fost obţinut de trupa de teatru „PITICII ŞI VOINICII” (foto) de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 din Schitu Goleşti, judeţul Argeş, pentru spectacolul „Satul electronic”, coordonator prof. Mihaela Constantin şi Mihaiela Durdun.

Premiul 2 s-a acordat trupei de teatru „ARTAZI” de la Palatul Copiilor din Cluj-Napoca pentru spectacolul „A douăsprezecea noapte”, coordonator prof. Mădălina Ciocan-Dumitrache.

Premiul 3 a fost obţinut de trupa de teatru „SCARA” de la Asociaţia Culturală „Poiana” şi Şcoala Gimnazială din Finişel pentru spectacolul „Miţa şi Didina”, coordonator prof. Florin Runcan.

Menţiune s-a acordat trupei de teatru „MINI BONG” de la Şcoala Gimnazială „Horea, Cloşca şi Crişan” Turda, coordonator prof. înv. primar Olimpia Bogdan, cu piesa „Sarea în bucate”.

Menţiune a obţinut şi trupa de teatru „VECTOR IN FABULA” de la Şcoala Gimnazială „Teodor Murăşanu din Turda pentru spectacolul „Revolta poveştilor”, coordonator prof. înv. primar Dorina Vitaliş.

Premiile pentru interpretare la nivel primar sunt:

  • Interpretare fete:
    • Premiul 1 – Raluca Ani-Bordea – trupa de teatru „Scara” Finişel
    • Premiul 2 – Mara Banzea – trupa de teatru „Piticii şi Voinicii” Schitu-Goleşti, Argeş
    • Premiul 3 – Patricia Bercea – trupa de teatru „Scara” Finişel
    • Premiul Special (al juriului) – Alexandra Muntean – trupa de teatru „Scara” Finişel
    • Premiul Special (al juriului) – Catinca Giurgiu – trupa de teatru „Artazi” Cluj Napoca
    • Premiul Special (al juriului) – Tea Totelecan – trupa de teatru „Artazi” Cluj Napoca
    • Menţiune – Mira Palimariu – trupa de teatru „Artazi” Cluj Napoca
    • Menţiune – Delia Bica – trupa de teatru „Piticii şi Voinicii” Schitu-Goleşti, Argeş
    • Menţiune – Andreea Mocan – trupa de teatru „Mini Bong” Turda
  • Interpretare băieţi:
    • Premiul 1 – Adrian Ciocan-Dumitrache – trupa de teatru „Artazi” Cluj Napoca
    • Premiul 2 – Daniel Andreiescu – trupa de teatru „Piticii şi Voinicii” Schitu-Goleşti, Argeş
    • Premiul 3 – Rareş Andriuc – trupa de teatru „Piticii şi Voinicii” Schitu-Goleşti, Argeş
    • Menţiune – Şerban Dicu – trupa de teatru „Piticii şi Voinicii” Schitu-Goleşti, Argeş
    • Menţiune – Rareş Inocan – trupa de teatru „Vector in fabula Junior” Turda
    • Menţiune – Denis Nicuşan – trupa de teatru „Mini Bong” Turda
    • Menţiune – Bogdan Popescu – trupa de teatru „Vector in fabula Junior” Turda

Nivel gimnazial:

  • Interpretare fete:
    • Premiul 1 – Mira Dobrotă – trupa de teatru „Stop-Cadru” Cluj Napoca
    • Premiul 2 – Maria Runcan – trupa de teatru „Scara” Finişel
    • Premiul 2 – Teodora Petraş – trupa de teatru „Stop-Cadru” Cluj Napoca
    • Premiul 3 – Melania Bodea – trupa de teatru „Scara” Finişel
    • Premiul 3 – Diana Banciu – trupa de teatru „Aletheia” Bucureşti
    • Menţiune – Olga Cojan – trupa de teatru „Vector in Fabula” Turda
    • Menţiune – Roxana Ienciv – trupa de teatru „Non formal” Cehul-Silvaniei
    • Menţiune – Chatrin Chabrouni – trupa de teatru „Aletheia” Bucureşti
    • Menţiune – Teodora Hărşan – trupa de teatru „Mise en scene” Turda
  • Interpretare băieţi:
    • Premiul 1 – Andrei Teodor Stârcea – trupa de teatru „Aletheia” Bucureşti
    • Premiul 2 – Andrei Petric – trupa de teatru „Stop-Cadru” Cluj Napoca
    • Premiul 3 – Paul Mateiu – trupa de teatru „Scara” Finişel
    • Menţiune – Mario Cristian Pristavu – trupa de teatru „Aletheia” Bucureşti
    • Menţiune – Tiberiu Iacab – trupa de teatru „Mise en scene”  Turda
    • Menţiune – Filip-Andreeas Barth – trupa de teatru „Mise en scene” Turda

 

email

Leave a Reply

Sigur nu esti Robot, dar trebuie sa ne asiguram :) *